loader

Corona virüsü tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Önlem almak sebebi ile birçok firma birçok marka evlerinden çalışma kararı aldı. Çalışanlar evlerine dönerken kargo şirketlerinin yükü doğru orantılı arttı.

Peki İstanbul nüfusu hangi ilçelerde yoğunlaşıyor? Bu yoğunluğu mikro seviyede harita üzerinde inceleyebilir miyiz? En çok hangi mikro bölgeler evden çıkmadığı takdirde eve teslimat ihtiyacı duyabilir?

İstanbul ölçeğinde mikro bölgeler oluşturulmuş, bölge sınırları belirlenirken hexagon formundan yararlanılmıştır. Haritalar incelendiği takdirde nüfusun nerelerde yoğunlaştığına dair fikir sahibi olunabilir. Yapılan harita üzerinde bulunan kırmızı mikro bölgeler yoğun yerleşimi ifade etmektedir. Renk skalasında maviye gidildikçe yoğunluk azalmaktadır.

Bu analiz sonucuna göre kırmızı lekelerin Asya yakasına göre Avrupa yakasında yoğunlaştığı görülmektedir.

Asya ve Avrupa yakası için özel hazırlanmış haritalar üzerinde de yoğunlukların hangi ilçelerde hangi bölgelere dağılmış olduğu incelenebilir.

Haritalarımızın konusundan yola çıkışla böyle bir dönemde bizim ihtiyaçlarımız için çalışmaya devam eden kargo çalışanlarına da teşekkür ederiz.

#evdekal #türkiye #data #locationanalytics #machinelearning 
#analytics #InnovationAI #marketresearch #coronavirus #covid19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Canlı Destek