loader

Corona virüsü ile ilgili vaka sayılarını sürekli takip ediyoruz. Peki vaka sayılarının Türkiye’de ki dağılımı nasıl? Hangi illerde vaka sayılarında yoğunluk var? Bu vaka sayılarını yaşlı nüfus ile ilişkilendirdiğimizde en çok hangi iller bu anlamda riskli?

Vaka sayılarının en yoğun olduğu il İstanbul’ dur. Toplam vaka sayısının %60’ı İstanbul’ da görülmüştür. İstanbul’ u İzmir ili takip etmektedir. İzmir ili toplam vaka sayısının yaklaşık %6’ sını kapsamaktadır. Bu illeri takip eden Ankara ise toplam vaka sayısının yaklaşık %5 ini barındırmaktadır. Vaka sayısının en az görüldüğü ilk üç il ise Şırnak, Burdur ve Batmandır.

Vaka sayıları 65 yaş üstü nüfus ile ilişkilendirildiğinde ise riski büyük illerin İstanbul, Isparta ve Kocaeli olduğu görülmektedir. Isparta’ nın burada ön plana çıkmasının sebebi gelen umre kafilesinin bir kısmının belli bir süre buradaki yurtlarda kalması ve hastalıklarının burada teşhis edilmesi olabilir.

Koronavirüs alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir. Gelin bu slogana kulak verelim. Ve tedbirlerimizi almaya devam edelim. #evdekal#türkiye

#veribilimi#locationanalytics#yerseçimi#analytics#coronavirus#covid19#data

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Canlı Destek