loader

81 ilin Corona Virüsüne yönelik testlerini yapabilmek adına 25 bölge oluşturulmuş ve 37 farklı laboratuvar merkezi görevlendirilmiştir. Bu merkezler 23 ilde yer almaktadır. Ankara ili hem de kendi bölgesine hizmet veren laboratuvarlara hem de kendi ile birlikte Karabük, Kırşehir, Çankırı, Kırıkkale, Kastamonu, Bartın ve Eskişehir illerine hizmet veren laboratuvarlara sahiptir.

İstanbul bölgesine toplam 9, Ankara bölgesine 5 laboratuvar, İzmir bölgesine ise 2 laboratuvar hizmet vermektedir.

Bölgelerin mevcut değerleri toplanarak bölgelere ait laboratuvar başına düşen değerler incelenmiştir.

Laboratuvar Başı Toplam Nüfus Haritasında,
Bursa, İzmir, Adana, Gaziantep ve Diyarbakır illerine bağlı laboratuvar bölgeleri analiz sonucuna göre daha fazla nüfusa hizmet vermektedir.

Laboratuvar Başı 65 Yaş Üstü Nüfus Haritasına Göre,
İzmir, Bursa, Adana, Samsun illerine bağlı laboratuvar bölgeleri ve Ankara alt bölge laboratuvarı analiz sonucuna göre en fazla 65 yaş üstü nüfusa hizmet veren ilk 5 bölgedir.

Laboratuvar Başı Vaka Sayısı Haritasına Göre,
İstanbul, Konya, Bursa, İzmir ve Antalya illerine bağlı laboratuvar bölgeleri analiz sonucuna göre laboratuvar başı en fazla vaka sayısına sahip ilk 5 bölgedir.

Laboratuvar Başı Hastane Sayısı Haritasına Göre,
Bursa, İzmir, Adana, Gaziantep ve Antalya illerine bağlı laboratuvar bölgeleri analiz sonucuna göre laboratuvar başı en fazla hastane sayısına sahip ilk 5 bölgedir.

Laboratuvar Başı Yatak Sayısı Haritasına Göre,
Adana, Gaziantep, Bursa, İzmir ve Antalya illerine bağlı laboratuvar bölgeleri analiz sonucuna göre laboratuvar başı en fazla yatak sayısına sahip ilk 5 bölgedir. Yatak sayılarına yönelik yapılan bu harita hastane kapasitelerinin laboratuvar başına düşen yükü olarak da değerlendirilebilir.

#veribilimi#locationanalytics#yerseçimi#analytics
#coronavirus#covid19#data

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Canlı Destek