loader

Türkiye’yi etkisi altına alan bu salgın 1 yıl sürerse harcamalarımızdaki dengeler ne yönde değişir? Şu an ki süreçte mart ayını baz aldığımızda hangi sektörlerde bir önceki yıl aynı aya kıyasla değişimler mevcut? Tüketici olarak bizlerin harcama davranışlarındaki bu değişim sektör içi kaç satış noktasını etkileyecek?

İsterseniz bütün bunlara cevap niteliğinde hazırladığımız çalışmamızı birlikte inceleyelim.

Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV) ‘Covid-19 Salgını Bir Değil Birkaç Çeyrek Sürerse Ne olur?’ isimli bir çalışma yaptı.
Yapılan çalışmaya göre, virüsün 12 ay sürmesi halinde Türkiye ekonomisi yüzde 38 oranında küçülecek.

Bu çalışmada turizm, eğlence ve kültür ile otel harcamalarının yüzde 90’dan fazla küçüleceği öngörülmektedir.
Kamu ve özel sektör dahil tüm yatırım harcamalarında yüzde 70,
Ulaştırmada yüzde 65,
Mobilya, ev ekipmanları ile ev bakım ve onarımında yüzde 50,
Giyim ve ayakkabıda yüzde 40,
Alkollü içkiler ve tütünde yüzde 15,
Eğitimde yüzde 10,
Gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 5 daralma yaşanacaktır.
Sağlık, haberleşme, konut, su, elektrik ve gaz sektörleri etkilenmezken, yalnızca devletin tüketim harcamaları yüzde 20 oranında artacaktır. Virüs nedeniyle Türkiye’nin ihracatı yüzde 42, ithalatı yüzde 39 düzeyinde azalacaktır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının açıkladığı verilere göre ise Türkiye’de kredi kartı ve banka kartı üzerinden yapılan harcamalarda Mart ayının 3’üncü haftasında Türkiye’de kredi kartı harcamaları toplam 21,3 milyar TL’yi bulurken, ay sonunda harcamaların 13,5 milyar TL’ye kadar düştüğü görüldü.
Bazı işletmelerin geçici olarak kapatılması gibi önlemler, Türkiye genelinde banka kartları ile yapılan alışverişin ortalama yüzde 35 oranında azalmasına neden oldu.
Kart harcama analizi nakit harcamaları içermese de, bu salgının harcama alışkanlıklarımızı ne ölçüde değiştirdiğini görebiliyoruz.
Market ve alışveriş merkezlerinde yapılan harcamalar, diğer sektörlerin tersine mart ayının 4. haftasında pik yaptı ve mart ayını artışla tamamladı.
Yemek sektörü, giyim ve aksesuar, mobilya, sağlık, konaklama harcamalarında ise bir önceki yıl aynı aya kıyasla gözle görülür bir düşüş yaşandı.

Hem yıl bazlı hem de ay bazlı değerlendirmeler ışığında sektörde yer alan ve bu salgından etkilenen büyük ve küçük ölçekli satış nokta sayılarını da hazırladığımız görsel üzerinden inceleyebilirsiniz.

#evdekal #türkiye #data #locationanalytics #analytics #covid19 #veribilimi #coronavirus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Canlı Destek