loader

Pandemi sonrasında tüketici davranışları nasıl değişti ?

Eğitimden sosyalleşmeye, iletişimden çalışma yaşamına kadar hayatın her alanında olduğu gibi alışveriş alışkanlıklarımıza da pandemi damgasını vurdu. Tüketiciler alışveriş kararlarını verirken fayda ve maliyet, lokasyon gibi öteden beri göz önüne aldıkları kriterlerin yanına artık mağaza içinde maske kullanımı mesafe gibi daha önce hayatlarında hiç olmayan veya hijyen koşulları gibi kısmen uyguladıkları kriterleri de eklediler.

Şüphesiz pandeminin alışveriş alışkanlıklarımıza yaptığı en önemli etkilerden biri ise fiziksel mağaza tercihlerinde oldu. IPSOS araştırma şirketinin yaptığı son anket tüketicilerin %90’ının AVM’leri riskli bulduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye genelinde 465 aktif Alışveriş Merkezi olması ve AVM gibi kapalı alanların taşıdığı risk ve buna bağlı olarak resmi kurumlarca getirilen kısıtlamalar nedeniyle tüketiciler cadde mağazacılığına eskiye oranla daha fazla yöneldiler.

Pandemi, işletmelerin yatırım stratejilerini etkiledi mi?

Tüketicilerin, açık hava ile temas halinde olan mağazaları kapalı mekanlardaki mağazalara göre daha fazla tercih etmesi işletmelerin yatırım stratejilerini yeniden gözden geçirmelerine neden oldu. Önümüzdeki dönemde birçok işletme cadde mağazacılığına yönelirken yatırımların yapılacağı caddelerin lokasyonlarının doğru analiz edilmesinin önemi de daha fazla arttı. İstiklal, Bağdat Caddesi ve Nişantaşı Abdi İpekçi caddesi gibi alışverişin yoğun olduğu caddelerin yanı sıra ikinci ve üçüncü derece caddeler de yaşanan bu değişim nedeniyle işletmelerin ilgi odağı haline geldi.

Ancak şehirlerdeki cadde alternatiflerinin AVM’lere göre sayıca fazla olması en doğru cadde seçimini işletmeler için zorlaştırıcı bir faktör haline getirmekte. Bu zorlu seçim kararında en doğru kararı alabilmenin yolu deneyimli saha ekibine ve sahada kullanılabilecek lokasyon analizi teknolojilerinden geçiyor.

7 adımda Lokasyon Analizi ile doğru caddeye karar verin.

1. Hedef kitlenizi analiz edin:

Analiz edilecek caddeye gelen tüketici profilini ile işletmenizin hedef kitlesinin ne kadar uyumlu olduğunu analiz edilmesi kritik aşamalardan biridir. Bunun için lokasyon analizi uygulaması ile cadde çevresindeki nüfusun yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum gibi demografik yapısı ile satın alma gücü, harcama eğitimleri ile ekonomik verilerinin analiz edilmesi gerekir. Hedef kitle analizi ile elde edilecek sonuçlar işletme hedef kitlesi ile karşılaştırılarak caddenin hedef kitle açısından uygun olup olmadığına karar verilebilir.

2. Rakip mağazaları analiz edin:

Yatırım yapılacak cadde üzerinde veya çevresindeki rakiplerinizin konumlarını doğru analiz etmek yapacağınız yatırımın rekabetten nasıl etkileneceğini anlamanızı sağlar. Lokasyon analizi uygulaması ile çevredeki rakip konumlarını saniyeler içinde belirleyebilir, her bir konumun analiz ettiğiniz lokasyona mesafesini hesaplatabilir ve böylelikle nasıl bir rekabet ortamında olacağınızı öngörebilirsiniz.

3. Çevredeki kendi mağazalarınızı analiz edin

Yakın çevrede bulunan size ait mağazalar yatırım yapmayı planladığını lokasyona negatif yönde etki edecektir. Bu nedenle çevredeki mağazalarınızın konumları ve mesafelerinin doğru analizi gereklidir.

4. Sosyal noktaları analiz edin:

Okul, hastane, resmi kurum, park, cami, iş merkezleri, gibi noktalar yapacağınız yatırımın trafiğini doğrudan yada dolaylı olarak etkileyecektir. Lokasyon analizi uygulaması ile çevredeki bu noktaların sayısını, türünü ve yatırım yapacağınız konuma olan uzaklığını ölçümleyerek yatırımınıza yapacağı etkiyi analiz edebilirsiniz.

5. Ulaşım noktaları analiz edin:

Havalimanı, Otogar, Otobüs durak, metro, metrobüs, tramvay varsa iskele imkanları gibi noktalar ayrıca seçtiğiniz lokasyonun ana arter,bağalantı yollarına uzaklıkları  yapacağınız yatırımın trafiğini doğrudan yada dolaylı olarak etkileyecektir. Lokasyon analizi uygulaması ile bu noktaların sayısını, türünü ve yatırım yapacağınız konuma olan uzaklığını ölçümleyerek yatırımınıza yapacağı etkiyi analiz edebilirsiniz.

6. Alışveriş Merkezleri analiz edin:

Aktif ,planlanan ve inşaat halinde Alışveriş Merkezleri seçtiğiniz lokasyona olan uzaklığı yapacağınız yatırımın trafiğini doğrudan yada dolaylı olarak etkileyecektir. Lokasyon analizi uygulaması ile bu noktaların sayısını, türünü ve yatırım yapacağınız konuma olan uzaklığını ölçümleyerek yatırımınıza yapacağı etkiyi analiz edebilirsiniz.

7. Caddenin yatırım skorunu oluşturun:

İlk 6 maddede belirtilen tüm faktörlerin belirli bir ağırlık katsayısı ile bir arada hesaplanması ile elde edilecek cadde skorunun oluşturulması analizin en son ve en önemli kısmını oluşturmaktadır. Bu skor oluşturulurken tamamen size özel kriterler ve ağırlıklar kullanılmalı hatta birden fazla mağaza tipiniz varsa her bir mağaza tipi için bu skorların ayrı ayrı hesaplanması gerekebilir.

Cadde skoru hesaplamak istatistiki modeller kurularak gerçekleştirilen işlemler olduğu için bu konuda çalışan bir ekip oluşturulmalı veya bir danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

Görüldüğü üzere pandemi sonrasında cadde mağazacılığında doğru lokasyona karar verilebilmesi için gereken bir çok faktör lokasyon analizi uygulamaları ile daha hızlı ve kolay bir şekilde analiz edilebilmektedir.  Lokasyon analizi teknolojileri alanındaki son gelişmeler ve işletmenize özel cadde yatırım skoru oluşturulması hizmeti ile ilgili Next Geo ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz;

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz;

https://nextgeography.com/category/next_blog/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Canlı Destek