loader
nextgeography

Pazar bölümleme, potansiyel müşterilerin pazarını farklı özelliklere göre gruplara veya bölümlere ayırma işlemidir. Oluşturulan segmentler, pazarlama stratejilerine benzer şekilde tepki verecek, benzer ilgi alanları, ihtiyaçları veya lokasyon özelliklerini taşıyan tüketicilerden oluşmaktadır.

fancybox

Pazar Fırsatlarını Belirleyin

Her bir segmentin ihtiyaçlarını rakiplerin mevcut teklifleri ışığında inceleyin. Müşterilerin mevcut memnuniyetini öğrenin. Memnuniyeti düşük olan segmentler, mükemmel pazar fırsatlarını temsil eder.

fancybox

Müşterilerinize Daha İyi Hizmet Sağlayın

Pazar segmentasyonu ile pazarlama çabalarını belirli bir pazar alanında yoğunlaştırarak hedef müşterilere daha iyi hizmet sunun. Uygun pazarlama segmentasyonu ile müşteri memnuniyetini arttırın.

fancybox

Ürün Tasarımı İçin Fikir Geliştirin

Pazar bölümleme, hedef kitlenin taleplerine gerçekten uyan ürünler tasarlamaya yardımcı olur. Hedef pazarın memnuniyetini karşılayan pazar potansiyeli yüksek yeni ürünler tasarlayın ve yönlendirin.

fancybox

Doğru Zamanda Doğru Pazara Ulaşın

Pazarlama çabalarına dönüşün zirvede olacağı dönemleri seçin ve doğru pazar segmentine ilişkin tanıtım faaliyetlerine yoğunluk verin.

fancybox

Fiyatların Belirlenmesi İçin Fikir Edinin

Farklı pazar segmentleri farklı fiyat algılarına sahip olduğundan, farklı fiyatlandırma stratejileri benimseyin. Örneğin, düşük gelir gruplarının fiyatlarını optimize edin ve ürün ve tanıtım çabalarını buna göre ayarlayın.

fancybox

Pazarlama Programlarını Geliştirin

Tüm potansiyel alıcıları çekmeyi amaçlayan bir pazarlama programı yerine, farklı müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış ayrı pazarlama programları oluşturun. Hedef kitleye bağlı olarak uygun reklam ve satış tanıtım kararları ile özelleşin.

fancybox

Dağıtım Stratejileriniz İçin Yardım Sağlayın

Segmentasyon ayrıca uygun dağıtım stratejilerinin benimsenmesine yardımcı olur. Farklı pazar segmentleri farklı dağıtım karması gerektirebilir. Örneğin, üst sınıfı hedefleyen yüksek kaliteli Pazar segmenti için ürünlerinizi prestijli satış noktalarına dağıtın.

× Canlı Destek