loader

Perakende Sektör Çözümleri

NextGeo’nun büyük veri alt yapısı ve gelişmiş lokasyon analizi algoritmaları ile sunduğu perakende sektörü çözümleri.

Teslimat Bölgelerinin Belirlenmesi

Dağıtım noktalarının sorumlu olacağı bölge tespitlerinde bölgenin ticari yoğunluğu, konut yoğunluğu, sanayi yoğunluğu ve geçmiş teslimat bilgisi incelenir.
Dağıtım noktalarının birbirine olan uzaklıkları, araç kapasiteleri ve personel sayıları da değerlendirmeye dahil edilir. Dağıtım noktaları kendi kapasitelerini aşmadan tüm teslimata cevap sağlayacak duruma gelir.
Teslimat gecikmeleri minumuma iner. Dağıtıcı ve alıcı çift taraflı memnuniyet sağlanır. Birleştirilen dağıtım noktaları ile tasarruf hedeflenir. Yeterli hizmet sağlanamayan bölgeler belirlenir.

Pazar Raporları ve Değişim Takibi

Next Geo’nun sürekli güncellene veri alt yapısı ile Türkiye geneli perakende markalarının cadde ve AVM mağazalarının idari bölgeler (il-ilçe-mahalle) ve ayrımlarında değişimlerini takip edin. Mağazaların konumlandığı cadde ve AVM’lerin Next Geo perakende puanlarını karşılaştırarak rakiplerinizin konum değerlerini kendi mağazalarınızla karşılaştırın. Hangi bölgelerin artış yada azalışta olduğunu ve markanızın rekabetten nasıl etkilendiğini analiz edin.

Bayi Bölge Optimizasyonu

Bayi sorumlusu olduğu bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebiliyor mu?
Bölge ihtiyaçlarını karşılamada bölgenin merkez ve çeper noktalarına olan hakimiyeti ne ölçüde?
Diğer bölgeler ile olan ilişkisi sürdürülebilir temellere mi dayanmakta yoksa o bölgeye ait olması gereken müşterileri kendinde mi toplamış?
Bölgelerimden maksimum faydayı nasıl sağlarım?
Sorularının cevaplarını alabilirsiniz.

Perakende Dağıtım Rota Optimizasyonu

Rota optimizasyonu, bir çıkış noktasından bir varış noktası en iyi rotayı bulmaya odaklanır. Çalışmaya araç kapasite ve ürün hacim ilişkisi, rota süre ve çalışan mesai dengesi, periyodik ziyaret takvimi dahil edilerek birçok konuda verim elde edilebilir.

Mağaza Yer Seçimi

Demografi, nokta ve rakip yoğunluğu değerlendirilerek bölgenin yeni açılacak mağazanız için potansiyeli var mı bilgisine ulaşabilirsiniz. Mağaza türünüze yönelik hangi bölgelerin doygunluğa ulaştığını inceleyebilirsiniz. Mağazanızı verim alacağınız ve gelecek başarı ihtimalini garantilediğiniz potansiyeli yüksek olan caddeler üzerinde konumlandırabilirsiniz.

Lokasyon Bazlı Satış Analizi

Mağazalarınızın satış yaptığı bölgeleri harita üzerinde görselleştirerek bayinizin etkili olduğu veya gözden kaçırdığı bölgeleri belirleyin. Yapılan satışları Next Geo veri kütüphanesinde bulunan demografik (Nüfus, Gelir Seviyesi, Harcama vb) verilerle birlikte analiz ederek düşük performanslı bölgelerdeki neden sonuç ilişkilerini kurun. Rakiplerinizin konumları ile bölgesel satışları analiz ederek bayinin bölgedeki rekabetten nasıl etkilendiğini belirleyin.

Mağaza Segmentasyon ve Ürün Profilleme

Doğru yerde doğru ürün konumlandırarak müşterilerinizin rakibe geçmesini önleyebilirsiniz ve müşteri tabanınızı genişletebilirsiniz. Satışlarınızda artış yakalar ve ürünlerinizin doğru hedef kitle ile buluşmasını sağlayarak başarısını arttırabilirsiniz.

Ciro Tahmini

Ürün çeşitliliği, mağaza büyüklüğü, mağaza içi özel satışı yapılan ürünlerin ciroya olan etkisi değerlendirilir. Ciro üzerinde etkisi olabilecek bütün demografik ve noktasal kriterler bu çalışma ile analiz edilmiş olur. Ciroya etkisi olan kriterlerin ciro üzerindeki etki yüzdesi ve bu etkinin yönü belirlenmiş olur. Böylelikle yeni açılacak mağaza lokasyonlarının gelecek başarı yüzdesinde bir artış yakalayabilir ve bir sonraki açılış kararınızdaki belirsizliği azaltabilirsiniz.

× Canlı Destek